"Tudod, Zsófi, azt hiszem, nekem még nem volt egyetlen normális barátom sem Szeged előtt."Az Időfutár eredetileg egy ifjúsági rádiójáték volt a Kossuth rádióban, amit Gimesi Dóra, Jeli Viktória, Tasnádi István és Vészits Andrea írt át 6 részes regénysorozattá. A Tilos az Á Könyvek kiadó adta ki. Én most az első részről írok, de mivel már az összeset olvastam és imádtam, nem sokára jön a többi is.
Történet:
A első rész történet egy átlagos lánnyal Hannával kezdődik, aki a szüleivel épp most költözött a fővárosba Szegedről az apja munkája miatt.
Hanna utálja a folytonos költözést és Szegedről különösen nem akart eljönni, hiszen ott él a legjobb barátnője Zsófi. Zsófi szuperokos, és kereksszékes.
Aznap megtalálja azt a valamit az utcán és kiderül, hogy az egy rozsdás körző és látszólag képtelen bármiféle hangkiadásra. Ekkor kezdenek érdekessé válni az események. Mi köze van a rejtélynek a szabadkőművesekhez, Bécshez és a Sakkozó törökhöz?
Hanna beleveti magát a nyomozásba az internet, Zsófi, az új osztálytársa, a hallgatag Tibi és az öreg ócskás (alias guberáló) segítségével. Miért tűnik úgy, hogy a titoknak Bujdosónéhez a rettegett töritanárhoz is köze van?
"–Irány a Természettudományi Múzeum! – dirigált a dementor. – Hol van Ervin? – Itt vagyok! – hangzott a válasz a kanapé mögül.– Mit csinálsz te ott, fiam?– Fekvőtámaszozom – zihálta Ervin, akire úgy tűnik, máris nagy hatást gyakoroltak a cserkészek."Miért kell mindenkinek az az ócska körző és miért nem tud Hanna se megválni tőle?
Vélemény:
Előszőr engem a borítója nyert meg, tetszett ez a fehér alapon egyszerű könyvhez kötődő ábrák meg nevek kinézet. Minden kötetnél külön kis kihívás volt nekem, rájönni, hogy miért is került egy-egy a borítóra.
Még abban az időben olvastam, amikor épp csak elkezdtem sokat olvasni, körülbelül fél évvel a Szent Johanna Gimi első elolvasása után (mert utána fél évig újraolvastam őket körbe-körbe :D). És ez csak bíztatni tudott még több könyv olvasására, ezután már nem csak ifjúsági, gimis könyveket olvastam, hanem bejött az időutazás, történelem is.
Nagyon jó a stílusa, könnyed, egyszerűen olvasható, bár itt az első kötetnél még nem tetszett annyira.
"– Tudja, Hanna, a sakkban néha vannak olyan partik, mikor végig vesztésre kell állnunk ahhoz, hogy végül be tudjuk húzni a mattot. A legnehezebb játszmák egyike. Végig el kell tudni viselni, hogy bugrisnak nézzenek, ügyet lennek, vesztesnek, bolond hajléktalannak. De az nevet, aki a végén nevet."A történet itt épp csak elindul, de itt is rengeteg a nyomozás, felderítés, izgalom. Olyan ez az első rész, mint egy társasjátékban az a rész, amikor valamit tenned kell (mondjuk 6-ost dobni az egyszerűség kedvéért), hogy egyáltalán elkezdhesd a játékot. Ez is ilyen. Meg kell fejtened, illetve Hannáéknak meg kell fejtenie titkokat, hogy belecsöppenhessenek a kalandba, ami csak a következő részben veszi kezdetét. Itt még végig szinte kiszállhatnának, de nem teszik, így a továbbiakban nem lesz más választásuk, mint végigjátszani. Ennek ellenére, hogy ez csak bevezető, máris izgalmas és nagyon rejtélyes.
"– Itt nem köpködünk, Kobak! – szólt rá a Mester.– Miért? – érdeklődött a fiú.– Mert ez egy kulturált város. Itt finom emberek laknak.– És mit csinál a finom ember a nyálával?– Lenyeli.– Fúj!"A szereplők közül Hannát, Zsófit, Sándort bírom. Szabika, Edina, meg még pár iskolatárs túl egyszerű, erőltetett. Tibit se annyira bírtam. Bujdosóné is jó karakter, de természetesen nem szeretem.
"–Segítség!– a fiú feltépte az ajtót, és kirohant a lépcsőházba. –Ervin?– hangzott kintről Bujdosóné meglepett hangja. – Mindig is tudtam, hogy rajonganak értem a diákjaim, de ez a reakció azért kicsit erős."Nagyon tetszik az egész sorozatban, a történelmes szál, amit itt a bécsi nyomozás, a szabadkőművesek után. Sok mindennek én is utána olvastam, hogy mi volt tényleg úgy, mi fikció.
Az egyik legjobb a sorozatban és azt már itt is megtaláljuk, a humor. Hanna is humoros, a többi szereplő is. Végig röhögtem az egész könyvet, akkor is, amikor rosszul állt a szénájuk, mert a gonosz szereplők is viccesek és szorult helyzetben se veszíti el senki a humorérzékét.
" – Tudod, kik azok a szabadkőművesek? – Mi van?– A szabadkőművesek – ismételte meg Hanna.Tibi a fejét vakarta.– Akik… oda építkeznek, ahová akarnak?"A vége viszont! Hihetetlen, hogy milyen függővége van! Szerencsétlenségemre még nem jelent meg a következő rész, amior olvastam, így várnom kellett pár hónapot. Ennek a résznek van az egyik legnagyobb függővége a sorozatban.
Nagyon szerettem ezt is, az egész sorozatot meg imádom, a kedvencem lett.
Ajánlom bátran, olyan 10-12 éves kortól.
Rödönyi Csilla rajzai a képek.
Értékelés: 10/8 (nagyon jó volt, de pontosan
tudom, hogy jobb is tud lenni)
Olvasd el!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése